Bergen – mesto tisícich prívlastkov

O tomto atraktívnom nórskom meste je popísaného veľmi veľa. Schválne, zadajte si slovíčko Bergen do vyhľadávača – mne našiel 199 miliónov odkazov. Vôbec sa tomu nedivím, pretože zrejme niet cestovateľa, ktorého by toto veľkomesto neočarilo. Áno, Bergen, hoci tak nepôsobí, je druhým najväčším mestom Nórska. Má 285 tisíc obyvateľov. Mnohí tvrdia, že je najkrajším nórskym mestom. A to je len jeden z prívlastkov, ktoré má.

Bergen – mesto ohľaduplných ľudí

Hneď prvý dotyk s Bergenom bol pozitívny. Z letiska do hotela sme využili klasický autobus. Našli sme ho ľahko. Za predným sklom veľkými písmenami svietil nápis CENTRUM. Istota je istota, povedala som si, a spýtala som sa uniformovanej asistentky stojacej pred autobusom, či sme správne, keď mierime do hotela Radisson Blue. Prikývla, my sme si zakúpili lístky v termináli na zastávke a nastúpili sme. Vedela som, že keď uvidím z obrázkov známy rad farebných domov v prístave, môžeme vystúpiť. Tak sa aj stalo. Vytrepali sme sa s kuframi z plného autobusu von. Div divúci, vybehol za nami pán šofér, schytil naše kufre so slovami, že sme vystúpili o dve zastávky skôr, a že stojí rovno pred naším hotelom. Neuveriteľné.

Cesta busom z letiska trvá cca 30 minút, lístok stojí 119 NOK, čo je v prepočte 10,50 €

Bergen daždivý

V Bergene prší priemerne 200 dní v roku. Podľa dlhodobých štatistík je najmenej upršanými mesiacmi apríl a máj, čo sa aj potvrdilo. Boli sme v máji a daždivo bolo iba v deň príchodu. Ostatné dni bolo slnečno, s teplotou okolo 20 stupňov. Pofukovalo na kopcoch nad mestom a na mori.

Radisson Blue Bergen
Hotel v prístave je citlivo prepojený s architektúrou starých hanzovných domov.

Tmavomodrá obloha a biele lode – raj pre oko fotografovo

A vôbec, v Bergene som mala aparát neustále v ruke.

Bergen – historický

Najmalebnejšia časť Bergenu – Bryggen je rad starých hanzovných domov v prístave Vågen. Jeho vznik sa datuje približne v roku 1070. Počas svojej histórie nespočetne krát vyhorel, no vždy bol postavený tak, aby sa zachoval jeho výzor. Najstaršie domy pochádzajú z roku 1702, niektoré kamenné pivnice tvoriace základy, z 15.storočia. Posledný veľký požiar zasiahol prístav v roku 1955. Do zoznamu pamiatok UNESCO patrí od roku 1979. Ešte na okraj – slovo hanza pochádza z nemčiny a označoval sa ním zväz obchodníkov, prevádzkujúcich diaľkový obchod.

Keď sa prechádzate v uzučkých uličkách medzi drevenými domami, máte strach, že to celé spadne, tak je všetko krivé. Sú tu najmä galérie a obchody s ručne vyrábanými predmetmi, pleteninami a suvenírmi. Ceny pre priemerne zarábajúceho Slováka vysoké.

Bergen – fotogenický

Okrem starého prístavu, kde to s fotením preháňa azda každý, je obrázkovo výživná aj štvrť nad prístavom – Stølen. Vládne tu chytľavá škandinávska architektúra. Väčšina domov je natretá červenou farbou. Je to pozostatok z minulosti. Červená farba bola najlacnejšia. Vyrábala sa z odpadovej suroviny z medených baní, primiešal sa do nej rybí olej a krv zo zvierat. Táto farba má vynikajúce konzervačné vlastnosti. Ďalšou obľúbenou farbou bola okrová, vyrábala sa z rybieho oleja. Biela bola znakom majetnosti. Farby teda vypovedali aj o postavení rodiny v spoločnosti.

V uličkách štvrti Stølen je kľud.

Bergen – mesto rybích špecialít

Najväčší a najstarší rybí trh Torget v starom prístave funguje nepretržite viac ako 800 rokov. Okrem čerstvých rýb, morských plodov sa tu predáva zelenina, ovocie a mäsiarske výrobky. Veľa stánkov má posedenie. Súčasťou trhu je aj veľký obchod s rybami Mathallen a niekoľko reštaurácií.

Milovníci sea food si prídu na svoje.
My klasici – fajnové fish and chips

Bergen – medzi siedmimi horami

Názov mesta pochádza zo slova Bjørgvin – čo znamená zelená lúka medzi kopcami. A je to tak až dodnes.

Niekedy v 16. storočí sa nórsky spisovateľ Ludvig Holberg tak nadchol siedmimi horami, ktoré obklopovali Rím, že túžil, aby bol aj jeho rodný Begen rovnako požehnaný. Preto označil vrchy Ulriken, Løvstakken, Fløyen, Damsgårdsfjellet, Lyderhorn, Rundemannen a Sandviksfjellet práve za tie, medzi ktorými sa rozprestiera mesto. Ak by chcel niekto absolvovať tento trekking, našlape 35km s 2300m prevýšením.

Na horu Ulriken sa dostanete visutou lanovkou. K lanovke jazdí z centra autobus a kompletný lístok spiatočný bus+ lanovkový stojí 285 NOK.

Na horu Fløyen vedie pozemná lanovka Fløibanen priamo z centra mesta. Premáva každých 30 minút a spiatočný lístok stojí 85 NOK. Z vrchu je dychberúci výhľad na mesto a fjordy. Okrem výhľadov sa núka prechádzka po lesoparku. Kto chce, chodníkom sa dostane späť do mesta. Je tam samozrejme aj reštaurácia a obchod so serepetičkami.

A pasú sa tam kozy. Na drevenom kozom table majú svoje fotky aj s menami.

Bergen – brána do fjordov

Nórske fjordy boli už niekoľko krát zvolené za najatraktívnejší turistický cieľ na svete. A Bergen je doslova bránou do sveta tmavomodrej vody, zelenej prírody a skalnatých útesov. Leží medzi Hardangerfjordom, jedným z najkrajších fjordov vôbec a Sognefjordom, najdlhším (200km) fjordom na svete.

My sme sa plavili na malý ostrov Skjerjehamn. Plavba fjordami na rýchlom katamaráne trvala hodinu a pol. Ďalšiu hodinku sme strávili na ostrove. V cene bola káva a vafle s jahodovým džemom a pokojná atmosféra ostrova. Príroda, výhľady a malá obrazová galéria. Jeden z vrcholných zážitkov v Nórsku. Výlet stál 690 NOK, čo je cca 60€. Obrázky, ktoré som tam urobila, hovoria za všetko.

Nórsko bola doteraz najkrajšia krajina, ktorú som navštívila. Po napísaní tohoto článku ma až bolí srdce od túžby sa tam vrátiť. Pretože Bergen bol len maličký kúsok toho, čo stojí v Nórsku za návštevu. Ešte ma dúfam čakajú chladné Lofoty a na pár dní južný Stavanger. A cesta železnicou Flam.

Tu sú všetky fotografie z mojej cesty do Bergenu a okolia. Sú prehľadne uložené v jednotlivých albumoch, aby sa vám dobre pozeralo a orientovalo.

Ďalšie moje články o cestovaní nájdete v záložke TÚLAVÉ TOPÁNKY

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.