
O tomto atraktívnom nórskom meste je popísaného veľmi veľa. Schválne, zadajte si slovíčko Bergen do vyhľadávača – mne našiel 199 miliónov odkazov. Vôbec sa tomu nedivím, pretože zrejme niet cestovateľa, ktorého by toto veľkomesto neočarilo. Bergen, hoci tak nepôsobí, je druhým najväčším mestom Nórska. Má 285 tisíc obyvateľov. Mnohí tvrdia, že je najkrajším nórskym mestom. A to je len jeden z prívlastkov, ktoré má.
Bergen – mesto ohľaduplných ľudí
Hneď prvý dotyk s Bergenom bol pozitívny. Z letiska do hotela sme využili autobus. Našli sme ho ľahko. Za predným sklom veľkými písmenami svietil nápis CENTRUM. Istota je istota, povedala som si, a spýtala som sa uniformovanej asistentky stojacej pred autobusom, či sme správne, keď mierime do hotela Radisson Blue. Prikývla, my sme si zakúpili lístky v termináli na zastávke a nastúpili sme. Vedela som, že keď uvidím z obrázkov známy rad farebných domov v prístave, môžeme vystúpiť. Tak sa aj stalo. Vytrepali sme sa s kuframi z plného autobusu von. Div divúci, vybehol za nami pán šofér, schytil naše kufre so slovami, že sme vystúpili o dve zastávky skôr, a že stojí rovno pred naším hotelom. Neuveriteľné.
Cesta busom z letiska trvá cca 30 minút, lístok stojí 119 NOK, čo je v prepočte cca 10,50 €
Bergen daždivý
V Bergene prší priemerne 200 dní v roku. Podľa dlhodobých štatistík je najmenej upršanými mesiacmi apríl a máj, čo sa aj potvrdilo. Boli sme v máji a daždivo bolo iba v deň príchodu. Ostatné dni bolo slnečno, s teplotou okolo 20 stupňov. Pofukovalo na kopcoch nad mestom a na mori.

Bergen historický
Najmalebnejšia časť Bergenu – Bryggen je rad starých hanzovných domov v prístave Vågen. Jeho vznik sa datuje približne v roku 1070. Počas svojej histórie nespočetne krát vyhorel, no vždy bol postavený tak, aby sa zachoval jeho výzor. Najstaršie domy pochádzajú z roku 1702, niektoré kamenné pivnice tvoriace základy, z 15.storočia. Posledný veľký požiar zasiahol prístav v roku 1955. Do zoznamu pamiatok UNESCO patrí od roku 1979. Ešte na okraj – slovo hanza pochádza z nemčiny a označoval sa ním zväz obchodníkov, prevádzkujúcich diaľkový obchod.
Domy sú kombináciou tradičnej zrubovej stavby a galérie so stĺpovou a trámovou konštrukciou s vodorovným dreveným obkladom. Majú dve alebo tri podlažia a sú oddelené úzkymi priechodmi. Dnes tu nájdete najmä galérie, obchody s typickými nórskymi pletenými výrobkami a suvenírmi.
Bergen fotogenický
Okrem starého prístavu je veľmi fotogenická štvrť nad prístavom – Stølen. Drevené domy postavené v tradičnom škandinávskom štýle sú najmä červené, okrové, alebo biele. Je to pozostatok z minulosti. Červená farba bola najlacnejšia. Vyrábala sa z odpadovej suroviny z medených baní, primiešal sa do nej rybí olej a krv zo zvierat. Táto farba má vynikajúce konzervačné vlastnosti. Okrová sa vyrábala z rybieho oleja. Biela bola znakom majetnosti. Farby teda vypovedali aj o postavení rodiny v spoločnosti.
Bergen – mesto rýb
Bergen medzi siedmimi horami
Názov mesta pochádza zo slova Bjørgvin – čo znamená zelená lúka medzi kopcami.
Niekedy v 16. storočí sa nórsky spisovateľ Ludvig Holberg tak nadchol siedmimi horami, ktoré obklopovali Rím, že túžil, aby bol rovnako požehnaný aj jeho rodný Begen. Označil sedem vrchov – Ulriken, Løvstakken, Fløyen, Damsgårdsfjellet, Lyderhorn, Rundemannen a Sandviksfjellet práve za tie, medzi ktorými sa rozprestiera mesto. Aj keď v skutočnosti je ich deväť. Ak by chcel niekto absolvovať tento trek, našlape asi 35km s dokopy 2300m prevýšením.
Na horu Fløyen vedie pozemná lanovka Fløibanen priamo z centra mesta. Premáva každých 30 minút a spiatočný lístok stojí 85 NOK. Z vrchu je dychberúci výhľad na mesto a fjordy. Okrem výhľadov sa núka prechádzka po lesoparku. Kto chce, chodníkom sa dostane späť do mesta. A pasú sa tam kozy. Na drevenom kozom table majú svoje fotky aj s menami.
Bergen – brána do fjordov
Nórske fjordy boli už niekoľko krát zvolené za najatraktívnejší turistický cieľ na svete. A Bergen je doslova bránou do sveta tmavomodrej vody, zelenej prírody a skalnatých útesov. Leží medzi Hardangerfjordom, jedným z najkrajších fjordov vôbec a Sognefjordom, najdlhším (200km) fjordom na svete.
My sme sa plavili na malý ostrov Skjerjehamn. Plavba fjordami na rýchlom katamaráne trvala hodinu a pol. Ďalšie dve hodiny sme strávili na ostrove. V cene lístka bola káva, vafle s jahodovým džemom a pokojná atmosféra ostrova. Príroda, výhľady a malá obrazová galéria. Jeden z vrcholných zážitkov v Nórsku. Výlet stál 690 NOK, čo je cca 60€. Obrázky, ktoré som tam urobila, hovoria za všetko.
Bergen je len maličký kúsok toho, čo stojí v Nórsku za návštevu. Na svojom bucket liste mám chladné Lofoty, Stavanger a cestu železnicou Flam. Máte ešte ďalšie typy?
Tu sú všetky fotografie z mojej cesty do Bergenu a okolia. Sú prehľadne uložené v jednotlivých albumoch, aby sa vám dobre pozeralo a orientovalo.
Ďalšie moje články o cestovaní nájdete v záložke TÚLAVÉ TOPÁNKY