foto – spektíva života …

Fotografovanie je trvalá súčasť mojich dní. Aj keď zrovna nedržím foto aparát v ruke, stále sa pozerám na svet cez hľadáčik. Hej, hľadáčik – to je dobré pomenovanie, pretože cezeň hľadám súlad, krásu, alebo niečo netradičné a zaujímavé. Dívam sa na človeka cez objektív, aby som našla jeho vnútro, odhalila to dobré, čo je v každom z nás. A na cestách hľadám ten správny uhol pohľadu, ktorý na obrázku zachytí, ako priestor, alebo situáciu vnímam.

Som večný hľadač svetla, harmónie a človečiny.

jalbum foto gallery

V mojej webovej foto-galérii je množstvo fotografií prehľadne poukladaných do jednotlivých albumov. Nielen z ciest, ale aj zo zaujímavých udalostí, a tiež hry s tieňmi, farbami a fotokolážami. Kto máte chuť, nazrite. Vopred ďakujem za čas, ktorý tam strávite.

Fotografovanie je proste úžasná vec!

S Nikonom na večné časy 🙂

Ešte pár slov k mojej foto výbave. Už roky fotím digitálnou zrkadlovkou Nikon. Aktuálne mám telo D7100, k nemu 6 objektívov a blesk SB800, ktorý som už nevytiahla z brašny poriadne dlho. Najradšej mám výborný svetelný objektív Sigma Art 18-35mm F1,8. Jediná chybka na kráse je jeho hmotnosť. Spolu s telom foťáku vláčim 1,646 kg a verte, že na cestách, keď ho mám v rukách prakticky celý deň, sa poriadne prenesie. Inak, veľmi mi pomohol crossbody popruh. Mám aj zopár filtrov – polarizačné a Cokin filtre. Ale tie už veľmi nevyužívam.

Digitálne foto šantenie

Veľmi dôležitá pri fotografovaní je aj post produkcia. Fotím do formátu RAW, aby som pri úprave zbytočne nestratila dáta. Fičím na Adobe creative cloud. Je to síce s mesačným poplatkom, ale pre mňa znesiteľným.
Úpravu obrázkov začínam v programe Lightroom, kde urobím všetky potrebné korekcie – jasy, tiene, farebná teplota, odstránenie skreslenia objektívu a aberácie, a podobne. Keď je treba, urobím orez a vyexportujem obrázok v JPG formáte v najvyššej kvalite. Na prípadné drobné retuše použijem Photoshop.
Ak sa chcem trochu pohrať, vyšantím sa s 3D LUTs v Affinity Photo, s portrétmi sa vymaznám v Portrait Pro a keď už neviem, čo od dobroty, tak použijem Nik Color Efex Pro.
Howgh.


Foto albumy k článkom na Túlavých topánkach:

malá morská víla
Kodaň a hrad Kronborg
Bergen a plavba fjordami
Hore dole po Madeire
Vianočná Florencia
Vysoké Tatry

vodný mlyn
Vodné mlyny na Malom Dunaji
Berchtesgaden National Park