Vodné mlyny na Malom Dunaji

Kedysi som si myslela, že juh Slovenska je celkom nudný pre moje fotografické oko.

Do týchto končín som začala chodiť služobne. Keď som autom občas míňala ukazovatele na Vodné mlyny, začala som googliť. Ajhľa, našla som.

A tak som sa v jednu ukážkovo slnečnú jesennú nedeľu fotograficky vyšantila na výlete po vodných mlynoch na Malom Dunaji. Je ich päť, no jeden je verejnosti neprístupný. Začala som v Jelke a skončila v Kolárove. Celá trasa bola dlhá 80 km, absolvovala som ju autom. Všade sa dalo bez problémov parkovať v úplnej blízkosti mlynov. Cyklisti si tiež prídu na svoje. Aj tí sviatočnejší, je tam rovina.

Vodný kolový mlyn Jelka

Vodný kolový mlyn Jelka
vodný kolový mlyn Jelka

Pôvodne to bol lodný mlyn, v roku 1905 ho prestavali na kolový. Dnes je po rekonštrukcii otvorený pre verejnosť a nájdete v ňom veľa technických exponátov. Keď budete poslúchať, pán prevádzkar vám roztočí mlynské kolo.

Vodný mlyn Dunajský Klátov

Terajšiu podobu si zachoval od roku 1920, v 2016 bol zrekonštruovaný. Leží v krásnom prostredí Klátovského ramena, pre mňa najromantickejší zo všetkých. Pokojné vody sú tam posiate leknami, na brehu oproti, medzi stromami, je vybudované maličké mólo.

Vodný kolový mlyn Tomášikovo

vodný kolový mlyn Tomášikovo
vodný kolový mlyn Tomášikovo

Je jedným z mála pôvodných mlynov na Slovensku. Postavili ho v roku 1893 a mlelo sa v ňom do roku 1960. Oproti je reštaurácia, vraj v nej dobre varia. Keď som tam bola, mali zatvorené.

Lodný mlyn Kolárovo

lodný mlyn Kolárovo
lodný mlyn Kolárovo

Plávajúci vodný mlyn je zakotvený v slepom ramene Malého Dunaja. Nie je to pôvodná stavba, ale to nič neuberá na jeho zaujímavosti a kráse. Vedie k nemu zastrešený drevený most, o ktorom som sa dočítala, že je to najdlhší zastrešený most s celodrevenou konštrukciou v Európe. Je dlhý 86 m a široký 2,25 m. V areáli je starodávna krčma, posedieť môžete aj vonku. Niekedy určite aj pri muzike, je tu aj pódium a tanečný parket. Myslím, že country bály sú tu skvelé.

drevený most Kolárovo
drevený most Kolárovo

Posledný mlyn v Jahodnej je súkromný, je z neho reštaurácia.

Viac informácii o týchto mlynoch si iste nájdete na webe. Mojim úmyslom Vás bolo inšpirovať na príjemný výlet po Malom Dunaji.

Všetky obrázky z tohoto výletu nájdete tu: Water mills

Ďalšie články z foto-tripov sú v sekcii túlavé topánky


4 názory na “Vodné mlyny na Malom Dunaji

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.