Fotografovanie a postprodukcia

Fotografovanie je trvalá súčasť mojich dní. Aj keď zrovna nedržím fotoaparát v ruke, stále sa pozerám na svet cez hľadáčik. Hej, hľadáčik – to je dobré pomenovanie, pretože cezeň hľadám súlad, krásu, alebo niečo netradičné a zaujímavé. Dívam sa na človeka cez objektív, aby som našla jeho vnútro, odhalila to dobré, čo je v každom z nás. A na cestách hľadám ten správny uhol pohľadu, ktorý na obrázku zachytí, ako priestor, alebo situáciu vnímam.

Som večný hľadač svetla, harmónie a človečiny.

S Nikonom na večné časy

Teraz pár slov k mojej foto výbave. Už roky fotím digitálnou zrkadlovkou Nikon.

Aktuálne používam fullframe Nikon D850. K nemu sadu objektívov:
Sigma Art 24-70mm f 2,4
Nikon 70-300mm f 5,6-6,3
Sigma 180mm f2,8
Tokina Opera 16-24mm f2,8
Tamron 100 – 400mm f 4,5-6,3.

Jediná chybka na kráse mojej výbavy je hmotnosť. Napríklad telo so Sigma Art objektívom má 2,5kg a verte, že na cestách, keď ho mám v rukách prakticky celý deň, sa poriadne prenesie. Mám aj zopár filtrov – polarizačné, ND a Cokin filtre, samozrejme pevný statív s guľovou hlavou a niekoľko veľkostí fotobrašní. Nuž, fotografovanie nie je lacný koníček 🙂

Digitálne šantenie

Bez precíznej postprodukcie by fotografie neboli také pôsobivé. Pretože až v tomto okamihu v nej viem vyzdvihnúť to, čo som pri stlačení spúšte vnímala a naopak, potlačiť to nedôležité a rušivé. Dokážem dať obrázku tak potrebnú dávku emócií. Je to samozrejme otázka vkusu a postoja, ale mne sa skrátka páčia fotografie upravené. Pretože v drvivej väčšine nechcem len sucho zdokumentovať nejaký okamih, ale chcem ukázať krásno a súlad.

Fotím do formátu RAW, aby som pri úprave zbytočne nestratila dáta. Fičím na Adobe creative cloud. Je to síce s mesačným poplatkom (zatiaľ 12€), ale pre mňa znesiteľným.
Úpravu obrázkov začínam vo svetlej komore – v programe Lightroom. Tu urobím všetky potrebné korekcie – jasy, tiene, farebná teplota, odstránenie skreslenia objektívu a aberácie, a podobne. V Lightroome sa snažím upraviť všetko, čo sa dá, pretože tieto úpravy sú bez straty kvality. Obrázok vyexportujem spravidla do JPG formátu v najvyššej kvalite. Na drobné retuše, lokálne úpravy vo vrstvách a fotokoláže využívam Photoshop.
Ak chcem obrázku vtlačiť dekoratívny, či abstraktný ráz, používam pluginy Nik color Efex Pro, alebo 3D LUTs. Na portréty zasa výborný Portrait Pro a keď už neviem, čo od dobroty, tak Affinity Photo alebo Corel Photo paint.
Howgh.

V mojej webovej foto-galérii je množstvo fotografií prehľadne poukladaných do jednotlivých albumov. Nielen z ciest, ale aj zo zaujímavých udalostí, a tiež hry s tieňmi, farbami a fotokolážami. Kto máte chuť, nazrite. Vopred ďakujem za čas, ktorý tam strávite.

Fotografovanie je proste úžasná vec!

Fotky s pokecom o miestach, ktoré som navštívila, nájdete v Túlavých topánkach.

Moje pokusy o umeleckú fotografiu, zátišia a koláže zase často dopĺňajú básne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.