Fotografovanie je trvalá súčasť mojich dní. Aj keď zrovna nedržím fotoaparát v ruke, stále sa pozerám na svet cez hľadáčik. Hej, hľadáčik – to je dobré pomenovanie, pretože cezeň hľadám súlad, krásu, alebo niečo netradičné a zaujímavé. Dívam sa na človeka cez objektív, aby som našla jeho vnútro, odhalila to dobré, čo je v každom z nás. A na cestách hľadám ten správny uhol pohľadu, ktorý na obrázku zachytí, ako priestor, alebo situáciu vnímam.

Som večný hľadač svetla, harmónie a človečiny.

jalbum foto gallery

V mojej webovej foto-galérii je množstvo fotografií prehľadne poukladaných do jednotlivých albumov. Nielen z ciest, ale aj zo zaujímavých udalostí, a tiež hry s tieňmi, farbami a fotokolážami. Kto máte chuť, nazrite. Vopred ďakujem za čas, ktorý tam strávite.

Fotografovanie je proste úžasná vec!

S Nikonom na večné časy 🙂

Ešte pár slov k mojej foto výbave. Už roky fotím digitálnou zrkadlovkou Nikon.

Aktuálne mám excelentný fullframe D850 a k nemu výborný svetelný objektív Sigma Art 24-70mm F 2,4 , starý teleobjektív 70-300mm, Sigma 180mm F2,8, Tokina Opera 16-24mm F2,8 a teleobkeltív Tamron 100 – 400 4,5-6,3.

Mám aj Nikon D7100 so 6timi objektívmi, a blesk SB800, ktorý som už nevytiahla z brašny poriadne dlho. Jediná chybka na kráse mojej novej výbavy je hmotnosť. Napríklad telo so Sigma Art objektívom má 2,5kg a verte, že na cestách, keď ho mám v rukách prakticky celý deň, sa poriadne prenesie. Inak, veľmi mi pomohol crossbody popruh. Mám aj zopár filtrov – polarizačné, ND a Cokin filtre.

Digitálne foto – šantenie

Veľmi dôležitá pri fotografovaní je aj post produkcia. Fotím do formátu RAW, aby som pri úprave zbytočne nestratila dáta. Fičím na Adobe creative cloud. Je to síce s mesačným poplatkom, ale pre mňa znesiteľným.
Úpravu obrázkov začínam v programe Lightroom, kde urobím všetky potrebné korekcie – jasy, tiene, farebná teplota, odstránenie skreslenia objektívu a aberácie, a podobne. V Lightroome sa snažím urobiť všetko, aj väčšinu kreatívnych úprava finálny výrez (ak je potrebné). Obrázok vyexportujem v JPG formáte v najvyššej kvalite. Na drobné retuše, lokálne úpravy vo vrstvách a fotokoláže využívam Photoshop.
Ak sa chcem trochu pohrať, vyšantím sa s 3D LUTs a HDR v Affinity Photo, s portrétmi sa vymaznám v Portrait Pro a keď už neviem, čo od dobroty, tak použijem Nik Color Efex Pro.
Howgh.