Kodaň – hlavné mesto pohody

Poznáte dánsky výraz “hygge”? Je to životný štýl, ktorého krédom je pohoda, útulnosť, užívanie si toho dobrého, čo život prináša… Pre Kodaň to platí bezo zbytku.
Peace,love and ice cream
Peace, love and ice cream Copenhagen

Do Dánska ma zavialo v máji tohoto roku. A po pár hodinách som sa doň zamilovala. Nie je to ani také ťažké, pretože hygge tu dýcha zo všetkého. Možno preto sú Dáni najšťastnejší Európania. Čítala som to nedávno. Ja dodám, že sú to najšťastnejší cyklisti v Európe 🙂

cyklistická kolóna v Kodani

Všetky cesty v Kodani vedú do prístavu Nyhavn

Nyhavn proste nemôžete minúť. V minulosti žil tento nádherný, farebný prístav čulým obchodným životom. Bol plný nákladných lodí, námorníkov, ľahkých žien a krčmičiek. Dnes je tiež plný. Lodí vyhliadkových alebo súkromných, turistov, reštaurácií a pivární. Dať si dobrú kávu alebo aperol a pozorovať ducha tohoto miesta vás bude baviť. Hans Christian Andersen tu prežil skoro celý život. Úprimne, ani sa mu nedivím.

Nyhavn
Nyhavn

Den lille havfrue

Malá morská víla je naozaj malá. Má sotva 125 cm. Večne obklopená davom selfie chtivých ľudí, je ikonou Kodane. Kastelet, kráľovské zámky, Christiania, to všetko je dobré vidieť. Míňať pritom budete architektonické skvosty ako budova opery alebo ústredie najväčšej lodiarskej firmy na svete Maersk Line.

Malá morská víla
Little Mermaid

Kronborg – sídlo dánskych kráľov

Ak máte nejaký ten deň navyše, zbehnite vlakom do 50 km vzdialeného mesta Helsingor a navštívte tam zámok Kronborg. Bol sídlom Hamleta, princa dánskeho. Od roku 2000 je pamiatkou UNESCO.

Kronborg
Kronborg

Kastrup sea bath

Cestou na letisko si vyhraďte čas na pár krokov navyše k pobrežiu. V prímestskej časti Kastrup je ďalšia architektonická perla – morské kúpalisko. Kruhová drevená stavba zasadená v mori chráni otužilých Dánov pri kúpaní pred vetrom. A veruže sa kúpali, veď bolo krásnych 15 stupňov.

Kastrup sea bath
Kastrup sea bath

Øresundsbroen – oresundský most

spája Kodaň so švédskym Malmö. Patrí medzi najdlhšie mosty na svete. Určite sa po ňom do Švédska vyberte. V Malmö je čo vidieť, na starom námestí, plnom hrázdených domov si dajte kávu. A keď budete dvaja, čískejk si objednajte len jeden. Porcia je obrovská.

V Dánsku som strávila štyri dni plné pohody. Ešte asi nikde som sa necítila tak bezpečne a komfortne, ako tu. Môžem len odporučiť.

Pre obrázky z tohoto výletu kliknite na Trip to Denmark v mojej fotogalérii.

Ďalšie cestovateľské články: túlavé topánky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.