Madeira – kopce, Poncha a Atlantik

Škriabeme sa autom do viac, ako strmého kopca. Po pravej strane stoja nízke domy. Kamenné schodíky pri každých vchodových dverách vyrovnávajú príkry sklon a ukrajujú zo zúfalo úzkej hradskej. Na opačnej strane hlboká roklina. Dolu tmavomodrý Atlantik a ľudkovia maličkí ako mravci. Zaradenú mám jedničku, staršia renaultka buráca, a ledva funí. Zo spojky za začína dymiť. Spotenými rukami pevne držím volant. Len nezastať! Lebo budem musieť ten kopčisko šlusom zcúvať. Robí sa mi z toho mdlo. Zhora oproti sa ako naschvál vynorí miestny Fittipaldi prinajmenšom na tanku! Niet inej možnosti, len sa cúvaním vtesnať medzi dvoje schody, ktoré použijem ako zarážku a modliť sa, aby domáci neotvorili dvere alebo okenice … Aj taká je Madeira.


Ostrov Madeira patrí Portugalsku a má približne 57 x 22 km. Prezývaný je aj “Plávajúca záhrada Atlantiku”. Právom. Sopečné podložie, príjemná klíma a vlhkosť sú pre vegetáciu tá najlepšia kombinácia.

Maderia hills
Na Madeire rovinu nehľadajte, leda na letisku.
Pico do Arieiro
Pico do Arieiro, 1818 mnm

Hlavné mesto Funchal – pár typov a postrehov

  • Zona Velha – najstaršia časť Funchalu je to pravé orechové. Tvoria ju úzke, dláždené uličky s malými obchodmi plnými magnetiek, kľúčeniek, oblečenia, madeirského vína alebo umeleckých výtvorov. Striedajú sa s kaviarničkami a reštauráciami s vonkajším posedením. V jednej z nich si určite dajte Espada con banana. To je v cestíčku smažená ryba podobná úhoru s grilovaným banánom a je znamenitá. Ceny sú tu veľmi priaznivé, cena kompletného menu včetne predjedla aj zákusku vyjde na 12 – 18€.
Zona Velha, Madeira
Zona Velha je pouličná galéria umenia, chutí, vôní a starej architektúry.

Espada with grilled banana
Espada s grilovaným banánom – možno nevyzerá príliš vábne, ale chutí skvelo.

  • Zona Velha bola schátraná časť hlavného mesta. V roku 2010 mal madeirčan José Maria Montero nápad – nechať výtvarníkov maľovať na dvere opustených obchodov a domov. Požiadal viac ako 100 umelcov, aby sa zúčastnili na projekte Arte Portas Abertas. Zadanie bolo jednoduché: vyberte si dvere a vytvorte na nich čo chcete. Tak vzniklo dnes už okolo 200 umeleckých diel s použitím rôznych techník – maľba, hlinka, kov, sklo, kamienky, keramické dlaždice a dokonca aj klávesy z klávesnice počítača. Názov projektu znamená v preklade Umenie otvorených dverí a vystihuje hlavnú myšlienku – pritiahnuť ľudí a kultúru do tejto časti mesta. A to sa bezo zbytku podarilo. Inak, vidieť všetkých 200 dverí vydá na poriadne dlhú túlačku.
Zona Velha Funchal
Zona Velha Funchal
Zona Velha Funchal madeira doors
  • Monte toboggan – vyvezte sa lanovkou na horu Monte a dolu pofrčíte rýchle ako víchor na saniach. Hej, v lete na saniach. S dvoma sprievodcami, ktorí vás buď brzdia, alebo tlačia. Podľa okolností. Všimnite si ich podrážky – majú ich zosilnené gumou z pneumatiky. Približne 2km sanice po hradskej trvá 10 minút a stojí pre dve osoby 30€.

MOnte toboggan Madeira
Monte toboggan Funchal
  • Mercado dos Lavradores – na úžasnom, farebnom trhovisku si kúpte pravé madeirské banány. Pestujú ich tu na tony. Akurát vyvážané sú len do Portugalska, lebo vraj únia zhodnotila, že ich zakrivenie je nedostatočné. Alebo priveľké? Keď zbadáte čierne, dlhé ryby prehodené cez pult, tak to sú Espady (jedli ste ich s grilovaným banánom). Majú strašidelne vypúlené oči, vraj to zapríčiní rýchle zníženie tlaku pri výlove. Žijú totižto vo veľkých hĺbkach.
mercado
espada
bananas
The Ritz Madeira
Tradičné bielo-modré obklady zobrazujú históriu ostrova
  • hotel Ritz – doprajte si kávu na terase tohoto skvostného hotela, ktorý tu funguje viac ako 100 rokov a pozorujte pohodovú atmosféru hlavného mesta
  • Poncha – po prechádzke po botanickej záhrade si dajte drink z čerstvej pomarančovej šťavy s madeirským rumom, dosladený medom z kvetov pomarančovníka

akili and poncha
ja a poncha

  • plavba na Santa Marii – trojhodinová plavba na “presnej” replike Kolumbovej šalupy ku skale Cabo Girão, čo je druhý najvyšší útes v Európe (580m). Kto mal odvahu a zdravé srdce, mohol skočiť cez palubu do ľadovej vody. Mimochodom, bol to beťár, ten Krištof, nepriznal sa, že v podpalubí má naftový motor 😀
Santa Maria
Replika Santa Marie. Loď je prekvapivo malá.
Cabo Girao
Útesy sú od Funchalu vzdialené cca 10km

Santana – domy ako z rozprávky

Tieto malebné domky stoja dnes už len v skanzene v meste Santana. Palheiros, tak sa im na Madeire hovorí, slúžili kedysi dávno pastierom. Boli malé, dali sa rozobrať a pastieri v nich iba prespávali, alebo sa ukrývali pred dažďom.

Porto Moniz

Porto Moniz leží na severnom pobreží ostrova Madeira. Je to malá dedina s 1600 obyvateľmi, ktorej hlavnou atrakciou sú prírodné bazény s morskou vodou. Majú rozlohu 3800 m², s hĺbkou približne 2m. Tvorené sú vulkanickou lávou a voda oceánu do nich voľne vteká. Preto sa v nich kúpalo len zopár otužilcov. Začiatkom júna mala voda totižto len 18 stupňov. Bazény sú však otvorené po celý rok.

Porto Moniz
kúpalisko Porto Moniz

Pico do Arieiro

Na druhý najvyšší vrch Madeiry sa dá dostať autom. Má 1818 m a okrem krásnych výhľadov, častej inverzie je to štartovací bod na horskú túru. Turisti si na Madeire prídu na svoje. Desiatky kilometrov trás po horách, popri levádach (to sú vybudované úzke kanály na vodu) a pobreží si zamilujete.

Na vrchole Pico do Arieiro je citeľne redší vzduch, po hodinke pobehovania s foťákom som bola riadne vyšťavená.
Turistický chodník vedie na Pico Ruivo (1861m). Patrí medzi náročné túry kvôli kolísavému charakteru s veľkým prevýšením.

Letisko Funchal len pre tých odvážnejších

zdroj: Flickr.com

Ešte na záver niečo o prílete a odlete. Dajte si pred ním za pohárik madeirského. Dráha je krátka, vtesnaná medzi oceánom a skalnatými útesmi, veľká časť stojí na 180 pilieroch nad vodou. Letisko Funchal patrí medzi 10 najnebezpečnejších na svete. Uff. Piloti, ktorí sem lietajú, musia mať špeciálny výcvik. Tomu nášmu sa podarilo pristáť hneď na prvý krát, ale klesali sme tak prudko, že som bola hluchá ešte na druhý deň.

Čo všetko som na Madeire videla, zažila a nafotila, uvidíte tu: Madeira 2017

Ďalšie cestovateľské články sú tu: túlavé topánky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.