Madeira – kopce, Poncha a Atlantik

Škriabeme sa autom do viac, ako strmého kopca. Po pravej strane stoja nízke domy. Kamenné schodíky pri každých vchodových dverách vyrovnávajú príkry sklon a ukrajujú zo zúfalo úzkej hradskej. Na opačnej strane hlboká roklina. Dolu tmavomodrý Atlantik a ľudkovia maličkí ako mravci. Zaradenú mám jedničku, staršia renaultka buráca, a ledva funí. Zo spojky za začína dymiť. Spotenými rukami pevne držím volant. Len nezastať! Lebo budem musieť ten kopčisko šlusom zcúvať. Robí sa mi z toho mdlo. Zhora oproti sa ako naschvál vynorí miestny Fittipaldi prinajmenšom na tanku! Niet inej možnosti, len sa vtesnať medzi dvoje schody, ktoré použijem ako zarážku a modliť sa, aby domáci neotvorili dvere alebo okenice … Aj taká je Madeira.


Ostrov Madeira patrí Portugalsku a má približne 57 x 22 km. Prezývaný je aj “Plávajúca záhrada Atlantiku”. Právom. Sopečné podložie, príjemná klíma a vlhkosť sú pre vegetáciu tá najlepšia kombinácia.

Madeira - zelené pahorky a údolia
Na Madeire rovinu nehľadajte. Leda tak na letisku. Ale o tom až na konci.

Hlavné mesto Funchal – pár typov a postrehov

  • Zona Velha – najstaršia časť Funchalu je to pravé orechové. Očaria vás maľované dvere, desiatky obchodov so suvenírmi a starých reštaurácii. V jednej z nich si určite dajte Espada con banana. To je v cestíčku smažená ryba podobná úhoru s grilovaným banánom a je znamenitá.
Zona Velha staré uličky s reštauráciami
Túlať sa v starej časti hlavného mesta Zona Velha je prudko návykové.

  • Monte toboggan – vyvezte sa lanovkou na horu Monte a dolu pofrčíte rýchle ako víchor na saniach. Hej, v lete na saniach. S dvoma sprievodcami, ktorí vás buď brzdia, alebo tlačia. Podľa okolností. Všimnite si ich podrážky – majú ich zosilnené gumou z pneumatiky.
Madeira sleigh
Sánkovať sa v lete je na Madeire normálne. Adrenalínové a pre turistu povinné 🙂
  • Mercado dos Lavradores – na úžasnom, farebnom trhovisku si kúpte pravé madeirské banány. Pestujú ich tu na tony. Akurát vyvážané sú len do Portugalska, lebo vraj únia zhodnotila, že ich zakrivenie je nedostatočné. Alebo priveľké? Keď zbadáte čierne, dlhé ryby prehodené cez pult, tak to sú Espady (jedli ste ich s grilovaným banánom). Majú strašidelne vypúlené oči, vraj to zapríčiní rýchle zníženie tlaku pri výlove. Žijú totižto vo veľkých hĺbkach.
zelené banány na trhu vo Funchale
Tieto banány nie sú nezrelé. Sú fajnovo sladučké. Banánovníkových plantáží je na Madeire veľa.
  • hotel Ritz – doprajte si kávu a domácu zmrzlinu na terase tohoto skvostného hotela, ktorý tu funguje viac ako 100 rokov a pozorujte ruch, či skôr pohodovú atmosféru hlavného mesta
  • Poncha – po prechádzke po botanickej záhrade si dajte drink z čerstvej pomarančovej šťavy s madeirským rumom, dosladený medom z kvetov pomarančovníka
  • plavba na Santa Marii – trojhodinová plavba na “presnej” replike Kolumbusovej šalupy ku skale Cabo Girão, čo je druhý najvyšší útes v Európe (580m). Kto mal odvahu a zdravé srdce, mohol skočiť cez palubu do ľadovej vody. Mimochodom, bol to beťár, ten Krištof, nepriznal sa, že v podpalubí má naftový motor 😀
výhľad z lode Santa Maria na madeirské útesy
Plavba trvá asi tri hodinky, na lodi sa podáva madeirský rum a hnusne sladké koláčiky.

Santana – domy ako z rozprávky

Tieto malebné domky stoja dnes už len v skanzene v meste Santana. Palheiros, tak sa im na Madeire hovorí, slúžili kedysi dávno pastierom. Boli malé, dali sa rozobrať a pastieri v nich iba prespávali, alebo sa ukrývali pred dažďom.

Madeira - Santana - dom so slamenou strechou typu A
Oku lahodiace domky v meste Santana, lákadlo pre turistov. Každý si sadol do kresla a dal sa odfotiť. Až na mňa.

Porto Moniz

sú kúpele s prírodným morským kúpaliskom. Začiatkom júna mala voda 18 stupňov. Kúpali sa zrejme len potomkovia dákych vikingov. Tí už mali leto.

Madeira- Porto Moniz prírodné morské kúpalisko
Porto Moniz

Pico do Arieiro

Na druhý najvyšší vrch Madeiry sa dá dostať autom. Má 1818 m a okrem krásnych výhľadov, častej inverzie je to štartovací bod na horskú túru. Turisti si na Madeire prídu na svoje. Desiatky kilometrov trás po horách, popri levádach (to sú vybudované úzke kanály na vodu) a pobreží si zamilujete.

Madeira - panoráma Pico do Arieiro 1818m
Na vrchole Pico do Arieiro je citeľne redší vzduch, po hodinke pobehovania s foťákom som bola riadne vyšťavená.

Letisko Funchal len pre tých odvážnejších

Ešte na záver niečo o prílete a odlete. Dajte si pred ním za pohárik madeirského. Dráha je krátka, vtesnaná medzi oceánom a skalnatými útesmi, veľká časť stojí na 180 pilieroch nad vodou. Letisko Funchal patrí medzi 10 najnebezpečnejších na svete. Uff. Piloti, ktorí sem lietajú, musia mať špeciálny výcvik. Tomu nášmu sa podarilo pristáť hneď na prvý krát, ale klesali sme tak prudko, že som bola hluchá ešte na druhý deň.

Čo všetko som na Madeire videla, zažila a nafotila, uvidíte tu: Madeira

Ďalšie cestovateľské články sú tu: túlavé topánky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.