
Meditácia. Dar naučiť sa meditovať je najväčším darom, ktorým môžete v tomto živote obdarovať seba samých. Pretože jedine meditáciou ste schopní podniknúť cestu za odhalením svojej pravej prirodzenosti, a tak nájsť stabilitu a dôveru, ktorú budete potrebovať, aby ste dobre žili aj zomreli.
Sogjal Rinpočhe, Tibetská kniha o živote a smrti.
Meditácia je stav mysle, keď vlastne nemyslíme. Iba sme. Jej formy môžu byť rôzne. Som presvedčená, že každý človek medituje. Niekedy podvedome, niekedy cielene. Veriaci tomu hovoria modlenie, rozjímanie, kontemplácia, ateisti čumia do blba, umelci zoberú štetce, gitary, či pero a zahĺbení do seba tvoria, niekto sa túla lesom, či zo všetkých síl šliape do kopca, a niekto sa posadí do lotosového sedu, vystrie chrbát, pomaličky uvoľňuje napätie svalov a myšlienky nechá len tak, bez povšimnutia.
Všetci potrebujeme meditovať. Je to akési krátke zastavenie sa uprostred behu života, ochranný val proti ubíjajúcemu stresu.



Meditácia v náboženstvách
“Metódy rozjímania sú také rozličné, akí rozliční sú učitelia duchovného života.”, poznamenal pápež František, ktorý sa vo svojej pravidelnej katechéze rozhovoril o meditácii. “Ak nám skúsenosť modlitby dáva vnútorný pokoj, alebo kontrolu nad sebou samým, či jasnosť na ceste, ktorou kráčame, tieto výsledky sú takpovediac vedľajšími účinkami milosti kresťanskej modlitby, ktorá je transcendentným stretnutím s Bohom…”
Každé náboženstvo považuje inštitút meditácie za cestu k nejakému cieľu. Kresťania sa rozjímaním uberajú k Ježišovi, budhisti ju označujú za cestu k osvieteniu, moslimovia k Alahovi, podľa zoroastrizmu pomáha rozlíšiť “dobrého ducha” od toho “zlého”, toltéci majú svoje snenie k dosiahnutiu vyššieho vedomia …
K dosiahnutiu meditačného stavu sa používajú aj rôzne pomôcky a rituály. Monotónne opakovanie modlitby, slova, či frázy, ako napríklad ruženec, alebo známa mantra Óm mani padme húm nám pomáhajú odpojiť sa od rušivého vplyvu okolitého sveta. Gréci majú svoje korálky komboloi, v arabskom svete používajú modlitebný povrázok misbaha …



Tibetská dychová meditácia
Nie som budhista, ani iný –ista. Ale kedysi dávno, ešte v minulom tisícročí 🙂 som sa pohybovala medzi komunitou skvelých ľudí, ktorí hľadali nejaký “vyšší zmysel” svojho života. Často to boli ľudia ťažko životom skúšaní a spoločné diskusie, meditácie a cvičenia bol akýsi druh vyrovnávania sa s prekážkami, neprávosťami alebo vzťahovými problémami. Čas od času niekto zorganizoval tzv. Tibetskú dychovú meditáciu. Pre mňa to bol vždy mimoriadne zvláštny prežitok.
Celá meditácia trvala približne hodinu a zúčastnení pri nej ležali na zemi (na karimatke). Prvých 10 minút bola fáza uvoľnenia. Pri tichej, relaxačnej hudbe sme postupne uvoľňovali sval po svale. Po nej prišla hlavná časť meditácie, asi 40 minútové naozaj hlboké, intenzívne dýchanie za sprievodu rytmickej, hlasnej hudby. Bolo pre mňa až neuveriteľné, čo tak mohutný prísun kyslíka do tela robil. To, že sa hlava krútila, ako na kolotoči, je jasné. Začali mi brnieť ústa, ruky sa skrútili v divnom kŕči, a tuším s každým výdychom som zo seba dostávala celú kopu emócií. Slzy mi tiekli prúdom, chcelo sa mi plakať aj smiať zároveň a mala som pocit, že od toho, ako silno dýcham, závisí celý môj ďalší život. Posledných 10 minút bola fáza upokojenia. Na konci nastala akási zvláštna, tichá radosť a stav, ani ho neviem presne pomenovať, možno – vyrovnania.
Neviem, či je to z medicínskeho hľadiska bezpečné, preto nikoho na takéto meditovanie v žiadnom prípade nenavádzam. Iba som chcela opísať, aká rozmanitá je prax meditovania.

Benefity pravidelnej meditácie
Existuje veľa publikovaných vedeckých výskumov, ktoré zmapovali účinky meditácie na človeka. A veľa z nich aj potvrdilo, že sú naozaj pozitívne, napríklad
- lepšie zvládanie stresových situácii
- zlepšenie spánku
- zlepšenie kognitívnych schopností – koncentrácia, schopnosť učiť sa, väčšia všímavosť
- skvalitnenie emocionálneho zdravia
Meditovanie je dobrým pomocníkom pri akejkoľvek terapii, či už je to farmakoterapia, fyzikálna terapia alebo psychoterapia a nemá nežiaduce účinky. U ľudí, ktorí majú psychické problémy odporúča Liga za duševné zdravie meditácie a relaxácie ako nástroj základnej psychohygieny.
Čo hovorí o meditácii tibetský učenec Sogjal Rinpočhe?
Ak praktizujeme cvičenia meditácie, začíname lepšie chápať sami seba, rozpúšťame našu agresivitu, neláskavosť a búrlivé emócie a odhaľujeme naše, z podstaty dobré srdce.
Ja len dodám, že v dnešnej dobe je to viac, než potrebné.



Ako na to?
Kedysi prišla za Budhom stará žena a pýtala sa ho, ako má meditovať. Povedal jej, aby si neustále uvedomovala každý pohyb svojich rúk, keď vyťahuje zo studne vodu, pretože vedel, že ak to bude robiť, ocitne sa v onom stave bdelého a šíreho pokoja, ktorým je meditácia.
Návodov na meditáciu je veľa. Stačí prelistovať pár kníh, vyhľadať články na internete… Každý si vyberie návod a spôsob, aký mu je blízky.
Aby k meditačnému stavu došlo, je potrebné preň vytvoriť priaznivé podmienky. Keď si predstavíme myseľ, ako mihotajúci plameň sviečky, ovievaný závanmi všakovakých myšlienkových pochodov a emócii, tak len vtedy bude plameň pokojne horieť, keď prostredie okolo dokážeme utíšiť. Pretože meditácia nie je čosi, čo “robíme”, ale k čomu spontánne prídeme. Takže je v jedno, či pri meditovaní sedíme, ležíme, chodíme, či tancujeme brušné tance. Všetko je o tom, či dokážeme “vyprázdniť či utíšiť myseľ”.
Chceme, či nechceme, každý organizmus si z času na čas nejakú formu meditácie “vypýta”. Je fajn, keď mu ju doprajeme vedome a pravidelne. Je totižto ako pohár čistej vody pre našu smädnú dušu.
Ukážka z môjho “meditatívneho” záhradného albumu Green days
Ďalšie moje zamyslenia nájdete v šuplíku Kvapka whisky
Krasna fotka a text…
Dobre žiť a dobre zomrieť🙏