Metamorfózy

Metamorfózy, premeny, variácie jednej krásnej kytice tulipánov od môjho syna. Nie sú to ilustračné snímky do encyklopédie rastlín, ale dekoratívny obraz do interiéru.

pôvodný snímok bez úprav
obrázok vytvorený v Lightroome úpravou svetiel, tieňov a farebnosti

Maliar kladie na plátno, či papier svoje predstavy. Vymaľuje si kompozíciu lahodiacu oku, osvetlí ju magickým svetlom a namieša farby, aké mu jeho fantázia našepká. Maľovať neviem, tak sa tomuto procesu snažím priblížiť fotoaparátom a následne v počítači. Tam sú ukryté moje štetce, palety farieb, aj plátna.

Ako na to? Začala som desiatkami obrázkov kytice tulipánov. Použila som osvedčený makro teleobjektív Sigma 180mm f2,8. Kytica bola raz v okne, inokedy na stole v prúde ranného slnka, alebo na podlahe. Malá hĺbka ostrosti zaručila atraktívnosť obrázkov, len som si musela dať pozor na rovinu ostrosti.
Potom som vybrala pár fotografií, ktoré som upravila v Lightroome. Odstránila chyby objektívu, málinko doostrila a keď bolo treba, urobila som výrez. Obrázky boli pripravené na ďalšiu úpravu do finálnej, dekoratívnej podoby.

Digitálne metamorfózy

Adobe Lightroom – prácu mi uľahčuje množstvo uložených prednastavení (presets)

Na “digitálne maľovanie” sa dá využiť kopa posuvníkov v Lightroome. Saturácia a (alebo) svetlosť, či posuny farieb v jasoch, tieňoch aj stredných tónoch, potlačenie tieňov, zmena jasnosti a textúry, kontrastu, alebo farebnej teploty, konverzia do čiernobieleho módu… možností je nevyčerpateľné množstvo.

Ďalšia možnosť je robiť úpravy, tzv. color grading, vo Photoshope. Tam je na takéto hranie vynikajúci súbor pluginov Nik collection a 3D LUT’S. Pracuje sa vo vrstvách a nie je to technicky zložité. Je to viac o fantázii a cite.

Nik collections a 3DLUT´s sú mojimi pomyselnými štetcami…

Metamorfózy tulipánovej kytice nájdete v mojej webovej galérii:

Ako sa hovorí, proti gustu, žiaden dišputát. Ale ak sa vám páči aspoň jeden z obrázkov, tak ma to teší. Veď, dajte vedieť do komentára.

Ak máte záujem o presnejší postup takejto úpravy, alebo sa vám zapáčil niektorý obrázok až tak, že ho chcete ho mať vo veľkom formáte na stene, kontaktujte ma mailom, určite sa dohodneme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.