Santander a okolie #2

Zaletieť si na pár dní do španielskeho mesta Santander som sa rozhodla impulzívne, a bol to veru skvelý nápad. Marcové počasie divokému pobrežiu Biskajského zálivu vyslovene svedčalo, turistov bolo pomenej a ceny ubytovania a prenájmu auta boli mimoriadne priaznivé.

Santander

Santander je veľké mesto, s približne 180 tisíc obyvateľmi, letiskom a výbornou polohou. Má všetko, čo každý typ návštevníka potrebuje. Pre lenivých je kopec parkovísk rovno pri plážach a promenádach s množstvom lavičiek, pre aktívnych nádherná záhrada pre ranný beh, pláže stvorené na surfovanie a plávanie, pre gurmánov výborné jedlá s výhľadom na spenené vlny Biskajského mora, pre milovníkov umenia množstvo galérií … a pre fotografov fascinujúce, skalnaté pobrežie a malebné vnútrozemie.

Tri nešťastia

Rok 1893 bol pre Santander katastrofálny. Najprv mesto na jar vážne poškodila veľká povodeň, spôsobila smrť viac ako 500 ľudí a zničila mnohé domy a mosty. Keď obyvatelia ako tak napravili škody, a život sa dostal do normálnych koľají, čakala Santander druhá katastrofa, oveľa horšia.
3. novembra vplávala do prístavu loď Cabo Machichaco, ktorá prepravovala 51 ton dynamitu. Pri vykladaní debien s vysoko horľavým pikrátom došlo k požiaru, ten sa rýchlo rozšíril na celú loď a po sérii menších výbuchov sa dostal až k debnám s dynamitom. Obrovská explózia spôsobila seizmický otras, ktorý zaznamenali až v 400km vzdialenom Madride. Rázová vlna mala 30km a oblak dymu výšku 4km. Mesto dostalo obrovskú ranu. Zničená bola radnica, divadlo, kostoly aj nemocnice, mŕtvych a zranených bolo 2500 ľudí.
Ani nie 50 rokov na to, v roku 1941 vypukol v obchode s olejom požiar, ktorý sa rozšíril po celom historickom centre. Trvalo tri dni, kým sa im podarilo všetko uhasiť. Bilancia bola zlá. Zhorelo viac ako 10 tisíc budov, vrátane katedrály, radnice, divadla …

Dnes tieto ťažké rany osudu pripomínajú už len kde-tu postavené pamätníky. Všetko je novo vybudované. No ťahákom a aj “centrom” mesta sú nepochybne pláže – Playa del Sardinero a Playa Del Camello – a promenáda popri nich. Na Playa Del Camello som si skoro ráno bola cvaknúť jednu z ikon mesta, mladého Neptúna. Bronzová socha Neptuno Niño od Ramóna Muriedasa je zaujímavá nielen preto, že je na fantastickom mieste, ale aj zato, že Boha morí a vôd Neptúna, zvyčajne zobrazovali ako starého, hrôzu naháňajúceho muža.

Tazones

Keď máte dosť veľkomesta, asi hodinu a pol jazdy autom leží malá rybárska dedina Tazones. Žije v nej len asi 250 obyvateľov, no je vyhlásená svojou malebnosťou a kuchyňou. Zachovalo sa tu mnoho tradičných domov s farebnými fasádami a balkónmi z dreva a železa. Niektoré domy sú zdobené mušľami, ako je Casa de las Conchas, ktorá je národnou pamiatkou. Vraj sa tu dajú na skalách na pláži nájsť odtlačky dinosaurov, fosílie z obdobia jura. Nuž, išla som si oči vyočiť, a nič.

Ale túlanie sa krivoľakými uličkami je príjemné. Starý muž sedí na úzkom balkóne, započúvaný do klavírneho Chopinovho koncertu, v pozadí šum vĺn a čajky … o pár krokov ďalej vôňa grilovanej ryby, cinkanie príborov a španielčina…

Potes

Sever Španielska nie je len pobrežie, mám ešte jeden typ. Vo vnútrozemí, obklopené pohorím Picos de Europa, stojí za návštevu horské mestečko Potes. Časť cesty vedie úzkym priesmykom pomedzi skalnaté bralá, už aj to je zážitok. V meste okrem pekných starých domov a kamenných mostov nájdete kostol San Vicente z 15.storočia aj pevnosť Torre del Infantado z 13. storočia (dnes slúži ako radnica). Môžete si tu dať napríklad fazuľovicu s bravčovým mäsom (cocido lebaniego), bravčové rebierka s kapustou (chuletas con repollo) alebo bravčové koleno s hríbmi (manitas con níscalos) a zapiť to orujom (destilát z hrozna) alebo jablkovým muštom. Toalety tu majú fakt čisté. 🙂

Ak by ste mali čas (my bohužiaľ nie), v blízkosti stojí kláštor Santo Toribio de Liébana, ktorý je jedným z piatich svätých miest kresťanstva. V kláštore sa uchováva relikvia Lignum Crucis, údajný kúsok dreva z kríža Ježiša Krista. Asi 20km od Potes je tiež lanovka Fuente Dé. Do výšky 1823 metrov nad morom sa tak dostanete za 4 minúty. Z vrchnej stanice lanovky sa môžete vydať na rôzne horské trasy alebo si len užiť panoramatické výhľady na štíty Picos de Europa.

Santander

Ešte raz do Santanderu. Zanechal vo mne ten najlepší dojem a chuť sa sem vrátiť. Biskajský záliv je mimoriadne fotogenický, takže by som si chcela urobiť pár dobrých záberov z pekných miest popri pobreží. Tie rozoklané skaly a divoké vlny sa priam pýtajú do môjho aparátu. Tiež zájsť si do Guggenheimovho múzea v Bilbau a v Comillas si pozrieť Gaudího stavbu – vilu El Capricho de Comillas. Tak snáď sa mi to podarí.

Ak by ste chceli vidieť všetky obrázky, ktoré som nafotila, kliknite na moju webovú galériu.

Možno Vás zaujmú aj ďalšie cestovateľské blogy v Túlavých topánkach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.