Florencia – fascinujúca a vianočná

David statue

Byť skoro na dosah asi najslávnejšej sochy sveta – 5 metrov vysokého Dávida, je veľký zážitok. Pri pomyslení, že sa jej pred päťsto rokmi dotýkal sám geniálny Michelangelo Buonaroti, mi po tele behali zimomriavky …

A vôbec, kto má rád obrazy, sochy a renesančnú architektúru, vo Florencii si príde na svoje. Existuje dokonca diagnóza – Stendhalov syndróm z ohromenia množstvom pamiatok. Názov má podľa tohoto francúzskeho spisovateľa. Prejavuje sa najčastejšie závratmi a búšením srdca. Ja som ju tuším tiež prekonala. Našťastie, liečba je jednoduchá. Poseďte si hodnú chvíľu v útulnej kaviarni, dajte si pizzu, ristretto a pohárik či dva dobre vychladeného spumante. Funguje to zaručene.

Florencia v decembri

Do vysnívanej Florencie som sa vybrala začiatkom decembra a bolo to dobré rozhodnutie. Turistov je menej, ako zvyčajne. Do galérii, kde si musíte cez turistickú sezónu buď vystáť obrovskú frontu, alebo sa objednať cez internet dopredu, sme sa dostali bez čakania. Hlavné námestie Piazza del Duomo je priechodné a bonusom je čarovná vianočná atmosféra historického stredu mesta.

Patálie s vianočným stromčekom

Na moje prekvapenie, stromček na hlavnom námestí nesvietil. Pomyslela som si – nevadí, veď už stojí, osvetlenie už je, zajtra to stihnú. No nestihli. Druhý deň pomaličky a precízne zavesili zopár červených ľalií (flor de lis je symbol Florencie). Ďalší deň bol ako stvorený na zavesenie strieborných gúľ. A tak to deň po dni pokračovalo. Rozsvieteného stromčeka sme sa nedočkali. Na Talianov to bol skorý dátum. Ak ho chcete zažiť, cestujte tam až po 12-tom.

Uffizzi a Della Akademia

V pláne som mala prehliadnuť si to najlepšie z Florencie, preto ako najvýhodnejšia voľba bola kúpa Firenzecard, kde je v cene 85€ vstup asi do 70tich múzeí a kostolov. Držiteľ tejto karty potom nečaká v radoch pri pokladni, ale rovno môže vstúpiť. Pozor, počas hlavnej sezóny je potrebné v Galerii Uffizzi a Della Academia aj s Firenze card objednať vstup na konkrétny deň a hodinu.

Galleria Degli Uffizzi

Ako prvé boli na rade Botticelliho Zrodenie Venuše či Primavera, Michelangelova Svätá rodina, Da Vinci, Giotto, Lippi, Rembrandt v Galérii Uffizzi. Je to priestor s neskutočným čarom. Presklené chodby s nádherným dreveným stropom, po kraji špaliere sôch a miestnosti s obrazmi dávnych majstrov … no človek vnímavý chodí so zatajeným dychom. Inak, toľko naháčov pokope sa len tak nevidí. 🙂 Ak si chcete Uffizzi pozrieť podrobnejšie, vyhraďte si na to aspoň pol dňa. Ja som sa na záver prehliadky už nevládala pozrieť na žiaden obraz.

Ten najkrajší a najznámejší z florentských naháčov sa volá David. Stojí v Galleria dell´Academia. Je skutočne impozantný. Dominuje celému múzeu.

Ak sa dobre zadívate, zistíte, že postava má nezvyčajne veľkú hlavu a ruky, zvlášť pravú. Zrejme to bol Michelangelov zámer, pretože socha mala byť umiestnená na streche katedrály, kde bolo treba dôležité časti zvýrazniť, aby boli zdola viditeľné.

A keď vstúpite do miestnosti zvanej Gipsoteca, ohromí vás obrovské množstvo sadrových sôch a búst. Jednu z nich máme aj doma, teda určite nie originál. Ale bolo to úsmevné zistenie.

Slávny Dante Alighieri, autor vrcholného diela stredoveku – Božskej komédie, vo Florencii vyrastal. Za krátku návštevu stojí jeho rodný dom, Casa di Dante, kde objavíte pôvodnú Divina Commedia ilustrovanú Sandrom Botticellim. Posmrtná Danteho maska je vystavená v Palazzo Vecchio, starej radnici. A tam sa naozaj je na čo dívať. Prenádherné sály so zdobenými stropmi ma dostali do kolien.

A samozrejme, najkrajšia katedrála, akú som kedy videla – Cattedrale Di Santa Maria del Fiore nazývanú aj Duomo di Firenze s Baptistériom. Robert Langdon a jeho Inferno. Pamätáte? Na ikonu panorámy Florencie, vrchol Brunelleschiho kupoly vedie 460 schodov. Nič pre ľudí s chorým srdcom, klaustrofóbiou a strachom z výšky. Dvojplášťová osemboká kupola postavená v roku 1434 je považovaná za zázrak stavebnej techniky. Bola postavená zvonka dovnútra, z tehiel kladených vo vzore rybacej kosti, bez použitia lešenia! Brunelleschi, ktorý je v katedrále pochovaný, si svoje know how zobral do hrobu. Nezanechal žiaden písomný dokument či plán, všetko nosil v hlave, pretože sa bál, že by mu nejaký konkurent mohol jeho nápad ukradnúť.

Ešte pre predstavu, aká obrovská katedrála je – je to štvrtá najväčšia katedrála na svete a pojme neuveriteľných 25 tisíc ľudí. Za povšimnutie stojí aj Giottova štíhla zvonica. Na vrch si vyšliapete po 414 schodoch. Tí zvonári museli mať kondičku!

Florencia - Cattedrale di Santa Maria Del Fiore a Battistero di San Giovanni večer
Cattedrale di Santa Maria Del Fiore a Battistero di San Giovanni

Most cez rieku Arno – Ponte Vecchio má 680 rokov. Je taký krásny, že ho cez vojnu ušetrili bombardovania. Je to most vychytených zlatníkov. Čítala som, že tu je najväčšia koncentrácia starších pánov s mladými dámami vo Florencii. No neviem… Po ňom sa dostanete do Palazzo Pitti s dvoma galériami, múzeom porcelánu a striebra a záhrad Boboli. Po ceste na most určite narazíte na najstarší trh vo Florencii, teraz sa tu predáva najmä kožený tovar od výmyslu sveta – kabelky, bundy, topánky, jemné šatky z tenučkej drásanej kože. A uvidíte bezpočet sôch a honosných starých domov v odtieňoch okrovej. Veď inú vo Florencii ani nenájdete.

Ponte Vecchio a Arno river
Ponte Vecchio

Za zmienku určite stojí aj najstaršia lekáreň v meste Farmaceutica di Santa Maria Novella. Funguje nepretržite už 400 rokov. Do nádherných starých, freskami vyzdobených priestorov lekárne vás uvedie portier. Pod vlastnou značkou tu miešajú parfémy na mieru, vyrábajú vitamínové kapsulky, čaje, masti či krémy. A tie vône! Nájdete tu officínu, čajovú miestnosť, miestnosť s expozíciou o starých metódach lekárnictva a bylinkovú miestnosť.

Čaro starého mesta dotvárajú trattorie, kaviarničky a reštaurácie. O cenách nebudem polemizovať, ale za kopček zmrzliny pri Ponte Vecchio dať 5€ sa mi zdalo kvapku prehnané. Aj keď bola fajnová.

Pre človeka, ktorý má rád umenie v každej podobe, je Florencia temer raj na zemi. Vtiahne vás do čias renesancie aj gotiky, do čias, keď Florencii vládol rod Mediciovcov. Často krát ani nebudete dýchať pri slávnych obrazoch, sochách či starých knihách. Bude vás bolieť krk, keď sa v starej radnici nebudete vedieť vynadívať na nádherné stropy, nebudete si cítiť nohy, lebo vás to bude lákať prejsť staré, úzke uličky, obchodíky, námestíčka, kostoly a tržnice. Zamilujete si všadeprítomnú vôňu opracovanej kože a pohľad na ohromnú kupolu Duoma. A skloníte sa v pokore pred všetkými starými majstrami, ktorí túto krásu vytvorili.

Obrázky z môjho 4-dňového výletu do Florencie: Fascinating Firenze

Ďalšie články z foto-výletov nájdete v sekcii Túlavé topánky


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.